VYKROČIT DO NOVÉHO ROKU PRAVOU NOHOU

Tak a máme tu zase Nový Rok. Hodně lidí to nazývá novým startem, začátkem něčeho nového, píšou si novoroční předsevzetí a doufají, že tenhle rok bude lepší než ten předchozí. Mně se ta vidina samozřejmě taky líbí, zvlášť proto, že minulý rok se mi nedařilo tak, jak bych si přála a to skoro ve všech ohledech. Ale z vlastní zkušenosti už vím, že napsat si předsevzetí, které stejně založíte někde v šuplíku a v únoru na ně zapomenete, nebo prostě jen doufat, že nadcházející rok k vám bude milejší, prostě nestačí. Ve většině případů jsme my strůjcem vlastního štěstí a pokud sami neuděláme tu změnu, tak kdo?

Já jsem si vždycky hrozně ráda psala předsevzetí. Ale byla jsem právě jedna z těch, co je založí a už se na ně celý rok nepodívá. A ono se to z té hlavy prostě vypaří a vy si furt plujete životem a najednou je zase konec roku a vy si uvědomíte, že jste neudělali nic z toho, co jste si udělat přáli. Protože sejde z očí, sejde z mysli. Takže letos jsem na to šla jinak. S Ráďou jsme si sedli a udělali si takovou roční nástěnku snů. Každý podle sebe. Já si ji namalovala a Radek si naopak sepsal různé body. A nástěnka mi teď visí u postele, takže ji mám každý den na očích. A i když se nad ní třeba nepozastavím, vědomě vím, že tam je a co na ní je. A i když to může znít divně, už teď raději sahám po knížce, než abych se dívala na seriál. A dělám to bez nějakého přemýšlení.


Pokud váš předchozí rok stál s prominutím za hovno, je dobré ho neházet za hlavu, snažit se na něj zapomenout a doufat v lepší zítřky. Naopak z toho minulého roku vytěžte a vezměte si z něho ponaučení. Ono to vlastně není vůbec tak těžké, jak to třeba zní. Štvala vás například práce? Cítili jste, že vám ubírala energii a spíše než radost, vám přinášela mrzutou náladu? Leden je dobrý měsíc na to, dát výpověď. Tak sem to udělala já. Na konci prosince jsem poslala své šéfové e-mail, že leden bude můj poslední měsíc a věřte mi, spadne vám kámen ze srdce. Nejenom, že se nemusíte obávat, že budete po novém roce bez práce, ale máte i dost času, najít si něco jiného. Něco, co vás bude víc bavit a naplňovat. V práci trávíme většinu svého času a to je dobré brát na paměť. Přece se nechceme každé ráno probouzet s nechutí a těšit se na večer, až zase zalehneme do postele a budeme mít trošku klidu.

Je dobré, dávat si reálné cíle a taky se nad nimi zamyslet. Kolik lidí si na začátku nového roku řekne: ,,Tenhle rok konečně zhubnu a budu jíst zdravěji.”? A kolik lidí si nesestaví žádný plán, nic si nezjistí a pak jdou párkrát do fitka, kde pravděpodobně dělají všechno špatně a jakmile nevidí výsledky, zase se na to vykašlou? A chodit do fitka, když stejně v hloubi duši víte, že vás to prostě nebaví, je podle mě zbytečná ztráta času. Je spousta jiných aktivit a věřím, že každý člověk si najde tu svojí. Jóga, plavání, trampolíny, jízda na kole, crossfit atd. Mně taky trvalo, než mi došlo, že posilování a činky nejsou nic pro mě. Důležité je zkoušet a když už najdete něco, co vás vážně baví, tak u toho zůstat.

Podobné to je i s jídlem. Dokud budete zdravě jíst jen kvůli vidině “zhubnu”, nikdy u toho dlouhodobě nezůstanete. Mělo by vás zajímat co do svého těla cpete a jaký to má na vás vliv. Nejen na vaše tělo, ale i na vaši psychiku. A musím s prominutím říct, že nedokážu pochopit lidi, co se o to nezajímají. Tělo máme přece jen jedno. Nechceme se o něho všichni starat co nejlépe? Mně osobně úplně změnila život řeč od Garyho Yourofsky, kterou můžete najít na youtube. Tím nechci nikoho nabádat, aby se stal vegetariánem, ale aby se aspoň zamyslel nad kvalitou produktů, které kupuje a tím i podporuje. Takže se vykašlete na všechny nesmyslné diety (bože jak já to slovo nenávidím) a prostě jen začněte o svoje tělo lépe pečovat.


Vsadím se, že hodně lidí si i říká “Přál(a) bych si v příštím roce více cestovat.” To je taky dost jednoduché. Neotálejte a začněte plánovat hned teď. Je leden a my už s Radkem máme koupené letenky na Tenerife v únoru a do Edinburghu v březnu. Hlavně když nakoupíte několik měsíců dopředu, za letenky neutratíte víc než pár stovek. A taky když už máte nakoupeno, nemůžete se z toho vykroutit.
V mých předsevzetích na minulý rok také bylo, že chci více cestovat, ale proto, že jsem neplánovala, necestovala jsem tolik, jak bych si přála. Ano, byla jsem v Lucembursku, Dublinu, Berlíně a navštívila jsem pár měst v Anglii, ale stále můžu říct, že jsem viděla víc seriálů než míst a tak by to rozhodně být nemělo. Proto už v lednu plánuju věci na červen. Je pravda, že stát se může za těch 6 měsíců cokoliv, ale ono taky nemusí. A já jsem spíš člověk co plánuje, než že se vydá někam po slepu.

Co bych si víc v letošním roce přála je taky cestovat více sama. Před dvěma lety jsem jela sama na týden do Barcelony a to byl pro mě snad odvážnější čin, než odstěhovat se do Anglie. A nikdy jsem toho nelitovala. Když cestujete sami, tak vám to jenom dá. Poznáte zajímavé lidi, naučíte se být sami a nelpět na někom, vyčistíte si hlavu a prožijete věci skoro jako ve filmu. Protože to, že se někdy budu projíždět Barcelonou v Mercedesu s otevřenou střechou, poslouchat do toho Twenty One Pilots a pak si zajdu na drink do nejvíce nóbl podniku podél moře, nebylo pomalu ani v mých představách. A hele, teď je to v mých vzpomínkách.


Ke štěstí stačí fakt málo. Takže vemte osud do svých rukou.

Víc poznávejte, víc milujte, pracujte na vašich vztazích jak partnerských tak i přátelských, víc čtěte, bojte se míň, riskujte i za cenu neúspěchu, buďte kreativní, míň prokrastinujte a ještě jednou víc milujte.

xx
Fotky nafotil Martin Hýža v Cardiffu ( https://www.instagram.com/martinhxza/)
Jacket – SheIn // T-shirt – Minga London // Shoes – Vans // Rings – Nasty Gal
Share:

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *