Our Last Night in London 1.5. 2015

Last Friday I went to the concert of Our Last Night in The Dome in Tufnell Park and it was really awesome!
The club is quite small which is exactly what I like. I was lucky enough to get in front of the stage just exactly where Matt is always standing.

First support band was High Hopes. Hardcore band from the USA. It’s the type of the band that is all about yelling and screaming and no singing at all and that’s not really my thing. Every song sounds the same to me and I don’t get any feelings from it. I know that Our Last Night scream also quiet lot, but they combine it with a singing and that’s what I like.

The second support band was Palisades. I have to say after they came up on stage I wasn’t sure what to expect from them. They looked like they’re playing some african music or something like that. But I was so wrong. Guys play metalcore combined with electro. So you just nod your head for a while and suddenly you’re dancing on electro dubstep. I liked it more than the first band but for me it’s too chaotic. It was great for a dance though but I normally wouldn’t play something like that in my earphones.

And then was finally time for Our Last Night! There were some problems with a sound so we had to wait longer then we supposed to and I saw Matt behind the corner how he was impatiently waiting.
And then they finally came. I have to say, even though it was awesome I don’t think the sound was ok. But I’m not sure if it was because I was so close or if it was their problem.

Anyway, they played all of the most known songs – Fate, Sunrise, Same Old War, Never Felt This Way and also their new single called Home. And what concert would it be without covers, when Our Last Night make the best covers ever, right? They played Skyfall by Adele and Dark Horse by Katy Perry. Well, for my taste they could have played like Radioactive or Blank Space instead of Skyfall but whatever. Dark Horse made me really happy though.

At the end of the last song Never Felt This Ways people started to jump on the stage and band obviously didn’t mind at all. In the end was the stage full of people. We stayed down, because I just hate this. When the concert is on the stage belongs only to a band or to a performer. No one else. Of course people took me all setlists so when I asked if there’s any left I got negative answer.
This time I didn’t buy anything from merch, cause I was too poor, but they’re coming back in Autumn so I’m gonna buy something then.

So I had decided with my friend to stay and wait for the band around their tourbus and get signatures and maybe photos. We waited for 2 hours and I was so freezing that I was about to giving up. I saw myself at home in warm bed but I decided to wait for a bit more and then they finally showed up!
When I saw them, so close to me, my self-confidence was completely gone. I just couldn’t ask for a photo cause I was stuck in one place and I barely moved. I seriously don’t understand how fans doing it – just to jumped out in front of them and ask for a photo like it’s nothing.
Thank God my friend was with me cause she asked for the signatures and I always just put a ticket right after her and said “Me too, please.” haha. So at least I’ve got signatures of all four and I promise to myself I’ll get the photos with them in Autumn!

By the way, do you know their new record is coming out in the summer?? Are you excited??

 


CZ

V pátek jsem byla na koncertě Our Last Night v The Dome v Tufnell Park a bylo to fakt super!
Klub je docela malý, což je přesně to co miluji! K mému štěstí, jsem se dostala s kamarádkou úplně dopředu přímo před Matta.

První předkapela byla High Hopes. Hardcorová kapela z USA. Je to ten typ kapely jen řvaní a řvaní a žádný zpěv a to já moc nemusím. Přijde mi to všechno úplně stejné a tak nějak o ničem. Nic z toho prostě necítím. Vím, že písně od Our Last Night jsou taky hodně o tom řvaní, ale oni to kombinují se zpěvem a to se mi naopak moc líbí.

Druhá předkapela byla kapela s názvem Palisades. Musím říct, že jsem byla trošku zaskočená po tom co nastoupili na stage a nevěděla jsem, co od nich očekávat. Všichni byli snědí a vypadali spíš na to, že hrají nějakou Africkou muziku ale nakonec to byl úplný opak. Kluci hrají metalcore smíšený s electrem. Takže chvíli kývete hlavou a máváte rukou do rytmu a hned na to tančíte na electro/dubstep. Bavili mě rozhodně víc, než první předkapela ale na můj vkus to bylo až moc chaotické. Bylo fajn na ně zapařit, ale nic co bych si normálně pustila do sluchátek.

A pak konečně nadešel čas na Our Last Night. Zvukaři měli nějaký problém, takže jsme museli na kluky čekat ještě o něco déle. Z boku jsem mohla vidět jak Matt už netrpělivě čeká za rohem.
Pak kluci konečně nastoupili. Musim říct, že i přes to, že to bylo boží, tak se mi nezdál zvuk úplně nejlepší. Nevím jestli to bylo tím, že jsem byla tak blízko a nebo byl problém u nich.

Nicméně zahráli všechny nejznámější písně – Fate, Sunrise, Same Old War, Never Felt This Way a také jejich nejnovější single Home. A taky co by to bylo za koncert bez coverů, když OLS dělají ty nejlepší že? Odehráli Skyfall od Adele a Dark Horse od Katy Perry. Na můj vkus mohli Skyfall vyměnit třeba za Radioactive nebo Blank Space, ale co se dá dělat. Cover Dark Horse mě naopak zase moc potěšil.

Na konci závěrečné písně Never Felt This Way začli lidi vyskakovat na pódium a kapele jak se zdálo to vůbec nevadilo. Až nakonec bylo podium úplně plné. My zůstali pěkně dole, protože já tohle přímo nesnášim. Při koncertu patří stage prostě kapele. Jen kapele a nikomu jinému. Jen mi samozřejmě vzali všechny setlisty a když jsem se ptala jestli nějaký nezbyl, dočkala jsem se záporné odpovědi.
Pro tentokrát jsem si ani nic nekoupila v merchi, protoźe jsem chudá, ale Our Last Night by měli přijet zpátky do Londýna na podzim, takže to už pravděpodobně neodolám.

Rozhodly jsme se počkat na kapelu u jejich tourbusu a získat podpisy a já chtěla i fotečky.
Čekaly jsme asi 2 hodiny a už jsem to opravdu chtěla vzdát. Byla neskutečná zima, třásla jsem se a už jsem se viděla doma ve své vyhřáté posteli. Ale zatla jsem zuby, počkala ještě chvilinku a nakonec jsme se dočkali! Musim říct, źe všechno mé sebevědomí jak si řeknu o fotku v momentě vyprchalo. Prostě jsem stála jako přimrazená, neschopná slova. Vážně nevím jak to ty fanynky dělají, že prostě přijdou, a řeknou si o fotku jakoby nic.
Ještě že se mnou byla kámoška, která si hned začla říkat o podpisy a já vždycky jen přistrčila papír po ní, haha. Takže mám alespoň podpis všech čtyř a fotky odkládám na podzim!

Mimochodem Our Last Night vydávají v létě nové album!! Těšíte se??
Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *