Norwich, UK

Someone might say: ,,What the fuck to do in Norwich?” and yeah, it’s quite small city but really nice city! Especially on summer. I was lucky and I went there when the weather was awesome. Maybe there’s not much things to do when the weather isn’t nice, but when it is nice, you can walk by the river, have a beer, there’s also a lot of beautiful parks where you can hang out etc.

So here’s a few tips what to do and what to see:


I’ll start with my favourite – food. There’s a place you definitely must visit and it’s called The Waffle House. Yes, waffles! And don’t worry if you are not a fan of sweet food. They have waffles with ham & cheese or avocado & hummus and many many more so I think you’ll find something you like. I’m a big fan of sweet food so my choice was the waffles with banana, toffee sauce and a chocolate. And it was so delicious!

The city centre is really nice. A lot of shops, cafes, restaurants. Also there’s many stalls, like hundreds of stalls next to each other. We went there on Sunday so most of them were closed, but it must be really cool when all of them are open.

There’s a nice park not far away from the centre called Chapelfield Gardens. Really nice place with playground for the kids. Also there’s a cute small summer-house.
Unfortunately I didn’t take any photo of the park, but I have a photo of us hanging out there, haha. As you can see the weather was really lovely. We ate our lunch there and then we were just lying on the grass and enjoying the sun.

Another place good to hang out is by the river as I already said. Definitely go near Pull’s Ferry because it’s the nicest there. There are signs that there is not allowed to drink, but we drank a wine there anyway and we definitely weren’t alone haha. It’s so lovely just sit there, really. But watch out the swans! They were trying to bite us to the legs. Crazy swans.

If you go behind the Pull’s Ferry you’ll get to the Cow Tower. There’s nothing really interesting around but it’s nice to see the tower when you’re in Norwich and you have a time. It was built about 1398-9 to command a strategic point in Norwich’s city defence.
Not far away from Cow Tower is my favorite building in Norwich. Norwich Cathedral. It might doesn’t seem so beautiful from outside, but when you go inside you’ll see it’s huge! And when you go where used to be a labyrinth, you feel like you’re in fucking Hogwarts! Seriously – a place you can’t miss in Norwich.

Last important place in Norwich is Norwich Castle. Nothing special really. I’ve seen many more nicer castles, but it’s nice to see it and there’s another small park near it. Also it’s just a few minutes by walk from the city centre. We didn’t actually go in, because our host had told us that it’s not really worth it. But if you’re a fan of castles or you’re not as poor as we are, go. It’s only about 9 pounds per ticket, I think.

CZ

Někdo by mohl říct: ,,Co se dá sakra dělat v Norwichi?” a ano, je to docela malé město, ale opravdu hezké město! Především v létě! Měla jsem štěstí, že když jsem tam jela, tak počasí bylo opravdu báječné! Je dost možné, že tam není tolik co dělat, když je ošklivé počasí, ale pokud tomu tak není, můžete se procházet u řeky, dát si pivo, nebo jít si udělat piknik do parku.

Takže tady máte pár tipů kam zajít:

Začnu mým nejoblíbenějším – jídlem. Restaurace kam rozhodně musíte zajít se jmenuje The Waffle House. Ano, wafle! A nedělejte si starosti, pokud nejste fanoušek sladkého jídla. V nabídce mají i waffle se šunkou a sýrem nebo avokádo s hummusem a spoustu, spoustu dalších. Takže si myslím, že rozhodně najdete něco, co vám zachutná. Já jsem opravdu velký fanoušek sladkého. Takže pro mě jasnou volbou byly waffle s banánem, karamelem a čokoládou. A bylo to vážně výborné!!

Centrum Norwiche je opravdu pěkné. Spoustu obchodů, kaváren, restaurací a taky spoustu stánků. Asi stovka stánků hned vedle sebe. My jsme se tam šli podívat v neděli, takže většina z nich byla bohužel zavřená, ale musí to být opravdu super, když všechny z nich jsou otevřené.

Je tam moc hezký park nedaleko centra, který se jmenuje Chapelfield Gardens. Opravdu hezké místo s hřištěm pro děti. Taky je tam malý altánek.
Bohužel nemám žádnou fotku parku, ale mám fotku nás, haha. Jak můžete vidět počasí bylo opravdu super. Dali jsme si tam oběd a potom jen leželi na trávě a užívali si sluníčka.

Další hezké místo na relax je podél řeky. Rozhodně jděte blízko Pull’s Ferry, kde je to nejhezčí. Je tam cedule, že tam není dovoleno pít alkohol, ale stejně jsme si tam dali víno a nebyli jsme jediné. Je to fakt super tam jen tak sedět. Ale dávejte si pozor na labutě! Několikrát se nás snažily kousnout do nohy! Šílené labutě.

Když půjdete ještě dál až za Pull’s Ferry dostanete se ke Cow Tower. Není to tam nijak zvlášť zajímavé, ale proč se tam nezajít podívat pokud máte dostatek času, že? Věž byla postavena kolem roku 1398-9 jako strategický bod v obraně Norwiche.

Nedaleko je pak má nejoblíbenější budova v Norwichi. Norwich Cathedral. Možná z venku nevypadá nijak zvlášť zajímavě, ale počkejte až se dostanete dovnitř! Je to opravdu obří. A když se vyjdete ven na místo, kde býval labyrint, budete si připadat jako kdyby jste byli v Bradavicích! Opravdu místo, které nesmíte prošvihnout, pokud jste v Norwichi.

Poslední místo o kterém je třeba se zmínit je Norwich Castle. Nic extra, musím říct. Viděla jsem spoustu krásnějších hradů, ale je hezké se jít na něj podívat a hned vedle je další menší park. Taky je jen pár minut chůze od centra. Nešli jsme ale dovnitř, protože náš hostitel nám řekl, že to za moc nestojí. Ale pokud jste fanoušek hradíků, nebo nejste na mizině a nešetříte každou penci jako my, tak určitě jděte. Vstup je jen okolo 9 liber.

Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *