Kiesza’s concert in London 24. 3. 2015

Not long ago I wrote a review about an album Sound Of A Woman by Kiesza you can read in HERE. Even though her music is not really my style, I have fallen in love with the album so I didn’t hesitate and bought a ticket on her show in London, which was this Tuesday and I have to say I have no regrets.


The concert was in O2 Shepherd’s Bush Empire and it was full.
First support was a singer Chloe Black. Her music has nothing to do with Kiesza’s though. Chloe’s style is goth’n’soul pop and her performance was really calm. She was sitting on chair, playing on guitar and showing us her beautiful voice. But after third song it all sounded very similiar and started to be a bit boring. And because concert was on Tuesday I was after work so her performance made me really sleepy and I couldn’t wait for energetic Kiesza to bring me back to life.

Second support was a british band called Prides and that was finally something. Thanks to their india electro-pop I was no more sleepy and really enjoyed them. Actually I liked them quite lot and I can’t believe I didn’t hear anything about them before. They woke up the audience and made it ready for Kiesza.

After Prides left, waiting for the top show of the night seemed endless. My whole body was in pain and I couldn’t wait to be in bed. (Seriously, why they’re doing concerts in the middle of the week?) But as always these feeling were gone after Kiesza came to the stage. She wore a little costume of american football ball over the dungarees, knee socks and converse. And with her hairstyle she really looked like she came from the 90′. I also couldn’t believe how cute and tiny she was.

Kiesza started with a song “The Love” and because Kiesza is also passionate dancer, there were two dancers by her side and Kiesza was dancing with them and singing without any problem.
Although the energy and vibes was really awesome and we heard more known songs like No Enemiesz, Take Me To Church by Hozier, Sound Of a Woman, the audience wasn’t really giving the energy back to her. Proper response came during the last song Hideaway, which has over 20 000 000 views on youtube.

But we still could have seen how she enjoyed every song and put everything into her performance. There was even the photo with the audience, which Kiesza do on every show and after that she jumped out of the stage and started hugging people in the front row.

It’s pretty clear that Kiesza still has a lot of work to do, but she is definitely on the right way!

I also have to say that I was personally disappointed by merch as I wanted to buy her CD or a vinyl, but they didn’t have it. And clothes were really awful. So after a long time a left the concert just with a great feeling but with no souvenir. Still pretty good night though!

CZ
Nedávno jsem psala review o albu Sound Of a Woman od Kieszy, který si můžete přečíst TADY.
I přes to, že to absolutně není můj styl, tak jsem se do alba zamilovala a neváhala jsem a koupila si lístek na její kocert v Londýně, který se konal toto úterý a musím říct, že opravdu nelituji.

Koncert se konal v O2 Shepherd’s Bush Empire a bylo plno.
První předskokanka byla zpěvačka Chloe Black. S Kieszy hudbou ale nemá nic společného. Chloe hraje goth’n’soul pop a vystoupení bylo velmi klidné. Seděla na židli, hrála na kytaru a předváděla svůj krásný hlas. Při třetí písničce se to už zdálo opravdu identické a začínalo to být celkem nudné. Jelikož byl koncert v úterý, tak jsem byla po práci a při Chloe se mi opravdu klížily oči (proč se vůbec pořádají koncerty uprostřed týdne) a já se nemohla dočkat energické Kieszy, která mě probudí zpět k životu.

Druhý support byla britská kapela s názvem Prides a to už bylo něco jiného! Díky jejich india electro-popu jsem už nebyla vůbec unavená a vážně jsem si je užila! Ani nevěřím, že jsem o nich nikdy dříve neslyšela. Opravdu probudili publikum a nažhavili ho na Kieszu.

Poté co Prides skončili, tak se čekání na vrchol večera zdálo opravdu nekonečné. Bolelo mě už celé tělo a nemohla jsem se dočkat toho, až budu doma v posteli. Ale klasicky tohle všechno pominulo po tom, co se Kiesza ukázala na pódium v oblečku amerického fotbalového míče natáhlý přes lacláče. K tomu vysoké ponožky a conversky. Ještě se svým retro účesem vypadala jako vystřižená z devadesátek. Taky jsem nevěřila vlastním očím, že je tak droubounká a roztomilá.

Začla písní “The Love” a jelikož je Kiesza taky vášnivá tanečnice tak nechyběli ani 2 tanečníci, kteří měli sestavu skoro na každou píseň a Kiesza s nimi bez problému držela krok a přitom zpívala. I přes to, že atmosféra byla parádní a zazněli známější písně jako No Enemiesz, Take Me to Church od Hoziera, Sound Of A Woman, tak publikum jí nijak zvlášť nevracelo tu energii zpět. Pořádný ohlas se ozval až při závěrečné písní Hideaway, která má na youtube přes 20 000 000 shlédnutí.
I přes to ale bylo na Kiesze vidět, jak si celý koncert užila a je dojatá, kolik na ní přišlo lidí. Nechyběla ani fotečka kdy se Kiesza vyfotila s publikem a hned poté seskočila z pódia a snažila se obejmout co nejvíce lidí v přední řadě.
Je jasné, ze Kiesza má před sebou ještě hodně práce, ale rozhodně je na dobré cestě!

Osobně mě trochu mě zklamal merch, měla jsem totiž v plánu koupit si Kieszy CD nebo vinyl ale nic takového neměli a oblečení bylo fakt příšerné, takže po dlouhé době jsem odcházela z koncertu jen s báječným pocit a bez suvenýru.

Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *