HOLKY, NEZOBTE TO

Po tom, co jsem skoro před rokem přešla na veganskou stravu, jsem se začala více zajímat o to, co si dávám do svého těla. Mám spoustu důvodů, proč jsem se stala vegankou a zvířata jsou pro mě na prvním místě, zdraví je ale také jedním z důvodů.

Antikoncepci jsem brala od svých 15, kdy jsem měla svého prvního přítele. Začala jsem žít sexuální život a tak mě hned mamka brala ke gynekoložce, aby mi předepsala prášky. Nepociťovala jsem po nich žádnou změnu – nepřibrala jsem, nenarostla mi víc prsa a jelikož jsem s pletí nikdy v pubertě problém neměla, nepociťovala jsem ani žádné změny ohledně toho. Byla jsem totiž jedním z těch šťastlivců, co se v pubertě pyšnil hezkou a čistou pletí. Sem tam se mi nějaký beďar udělal, ale to opravdu jen zřídka. Zhruba tak od 16-17 jsem začala mít problémy s úzkostí a sem tam i s depresemi. Často jsem se chovala jako člověk, kterého jsem pomalu ani nepoznávala. Nikdy jsem ale ani nepomyslela na to, že by to mohla být vinna těch hormonálních prášků, které jsem do sebe cpala. Když mi bylo asi 19, přestala jsem na nějakou dobu prášky brát, jelikož jsem neměla stálého přítele a jak mnozí z vás určitě víc, v ČR je antikoncepce poměrně drahou záležitostí, takže to nemělo cenu. Pak jsem se přestěhovala do Anglie a teda s mojí pletí se začaly dít divy. Ve dvaceti jsem vypadala jako patnáctiletý klučík, co si právě prochází pubertou. A já poprvé v životě pocítila jaké to je mít akné a jak sakra bolestivé to je.

Jelikož jsem zase začala randit a seznamovat se s klukama, myslela jsem, že je na čase opět se začít chránit. A jelikož antikoncepce v UK je zadarmo, nemohlo to být jednodušší. Zašla jsem si jednou k doktorce a odcházela jsem s práškama na dalších 6 měsíců. Pleť se mi tentokrát opět vyčistila a já zase žila na prášcích nevědomá, co se vlastně odehrává v mém těle.

Ve 22 jsem si našla stálého přítele a po dlouhé době jsem to nebyla jen já, ale byli jsme dva a moje výkyvy nálad a neracionální chování neměli už dopad jen na mě. Poprvé za 7 let jsem začala přemýšlet nad tím, že by to mohly být prášky. Zkusila jsem je na chvilku vyřadit, ale cítila jsem se ještě hůř – bolesti hlavy, deprese + jsem byla líná hledat si jinou možnost ochrany, takže jsem se k práškům zase vrátila. Prostě to bylo nejpohodlnější řešení.

Ale jak už jsem na začátku zmínila, s přechodem na veganskou stravu jsem začala úplně jinak uvažovat. Uvědomovala jsem si, co je důležité a co ne. A jednoho dne jsem přemýšlela a došlo mi, jaká ironie je to, že jsem přestala pít mléko a jíst sýry kvůli všem těm hormonům co obsahují, přitom ale denně polykám tuhle malou pilulku, která mi v těle dělá něco tak nepřirozeného. A to byl den, kdy jsem si řekla a dost a prášky jsem přestala nadobro brát. Oznámila jsem to svému tehdejšímu příteli a ten mi to jen schválil. Pokud vás totiž kluk miluje samozřejmě chce, aby jste dělali to, co je pro vás nejlepší. Po domluvě jsme začali používat kondom a pro nás to fungovalo. Chápu, že to není pro každého, ale v dnešní době je tolik přirozenějších možností, že každý si najde to, co mu vyhovuje.

Musí to teď být tak 8 měsíců, co jsem přestala prášky brát a tělo se furt vzpamatovává. Moje pleť má dobré a špatné dny, ale většinou to jsou ty špatné. Nejdřív se mi dělaly pupínky hlavně na čele, krku a hrudi. Poté se přesunuly podél vlasů a teď se mi dělají hlavně podél lícních kostí. Samozřejmě to není nic příjemného a může to hodně zasáhnout do vašeho sebevědomí, snažím se to ale brát pozitivně a myslím na to, že se moje tělo uzdravuje po tom, co jsem do něj 10 let cpala takové svinstvo. Období periody je pro mě taky vždycky zážitek. Kupodivu menstruuji pravidelně, to jak se ale cítím, křeče a bolest není teda zrovna procházka růžovým sadem. Většinou se cítím ve svém těle tak nepříjemně, že mám chuť si zalézt někam do kouta, schoulet se do klubíčka a počkat, až to zase přejde. Doba mého krvácení je taky docela šokojuící. Místo 4-5 dní se mi to poslední dobou stále stupňuje. 2 měsíce zpátky jsem krvácela dobrých 8 dní a teď naposledy to bylo 10. Tak nevím, co je horší – krátery na obličeji, nebo 10 dní nosit plínky? Zní to sice jako horor, ale opravdu to za to stojí. Protože to, jak se cítím mentálně je přece jen důležitější. Mám samozřejmě stále chvíle, kdy mě popadá úzkost, většinou když jsem z nějakých důvodů pod tlakem a prostě toho mám na mysli až moc, ale ani asi nepamatuju, kdy naposledy jsem měla pocit, že upadám do deprese, nebo jsem se zachovala jako člověk mně úplně cizí.

To jak systém v dnešní době funguje je prostě špatně. Holčina má problémy s pletí? Předepišme ji prášky. Holčina trpí bolestivou menstruací? Předepišme ji prášky. Holčina má kluka? Předepišme ji prášky. Gynekoložka vám sice vyjmenuje vedlejší možné efekty, ale co se vlastně bude dít ve vašem těle, to vám nikdo neřekne.

Antikoncepce vám uměle řídí hormony a plně brání přirozené ovulaci. V době ovulace se totiž vlivem HA neuvolní vajíčko, které by mohlo být následně oplodněno a tím se žena stává neplodnou. Když nejste na hormonální antikoncepci, tak cílem menstruace je odstranit nadbytečnou sliznici z dělohy, která nebyla využita pro uhnízdění vajíčka. Ale pokud antikoncepci užíváte po dobu 21 dní a poté ji na 7 dní vysadíte, sice menstruujete, ale nejedná se o menstruaci v pravém slova smyslu. Jedna se totiž o takzvanou pseudomentruaci, ke které dochází v důsledku poklesu homornální hladiny a která je tedy pro ženské tělo naprosto neužitečná.

Já nevím, ale tohle mi někdo říct předtím, než jsem antikoncepci začala zobat jako mentolky, asi bych se trochu víc zamyslela, jestli tomu chci vážně svoje tělo vystavit. Je vážně škoda, že o tomhle se veřejně více nemluví a neučí se o tom na školách. Sice v patnácti víte, co se dělo támhle v roce 1620, ale jak se chránit před otěhotněním tak, aby jste co nejméně ubližovali svému tělu, to vám nikdo neřekne.

fotky nafotila nejskvělejší Anna (www.instagram.com/filosoho)

xx

Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *