F.R.I.E.N.D. – Farmed Animal Rescue (Kent, UK)

Nedávno jsme navštívili tuhle farmu s hospodářskými zvířaty nedaleko Londýna. A není to ledajaká farma. Je to farma se zvířaty, která byla zachráněna z hrozných podmínek a nebo jen tak tak unikla smrti na jatkách.

Hned při vstupu jsme cítili všechnu tu pozitivní energii. Přivítali nás spokojené slepice a kachny a v rohu odpočívala prasata. My a dalších pár lidí, kteří se přišli podívat na zvířata, jsme dostali krátkou a stručnou prohlídku od Marka, který celou farmu vede ještě s pár dobrovolníky. Farmu ale sám, nezaložil. Založila ji jeho bohužel zesnulá žena Marion. Přběh farmy začíná tak, že Marion jednoho dne spatřila na trhu jehně na prodej, které nebylo vůbec v dobrém stavu. Rozhodla se teda vzít si jehně domů a dát mu tu nejlepší péči. Poté co Marion zjistila, že jehně je neuvěřitelně inteligentní, slyší na svoje jméno Tim a všude ji následuje, došlo jí, že i veškerá hospodářská zvířata jsou chytrá a zaslouží si tu samou lásku, jako například psi. Vyřadila ze svého jídelníčku veškeré živočišné potraviny a zasvětila svůj život veganismu, aktivismu a rozšiřování farmy.

Po prohlídce jsme dostali úplnou volnost a mohli jsme se potulovat kolem zvířat jak se nám zlíbilo.

Všude kam se podíváte se nacházejí různé motivující nápisy, které nabádají k veganismu a k soucitu nejen se zvířaty.

Všude, kde se nacházeli prasata, byly i slepice. Odpočívali spolu a nebo se slepice klidně jen tak procházeli po praseti, zatímco spalo, jak můžete vidět na fotce.

 

Terri a Pashley byly jedny z nejnovějších přírůstků na farmě. Je to maminka s dcerou (ta bílá je dcera) a byly nazeleny v hrozném stavu. Matka měla mnohá zranění nohy a nemohla chodit a obě byly téměř vyhladovělé. Po léčbě zavítali na farmu začít nový a spokojený život. Když jsme na ně na farmě narazili, byly pokaždé spolu. Jsou stále dost plaché a nedůvěřivé, ale Terri (dcerka) se nechala opatrně hladit a pomalu ale jistě jsem si její důvěru získávala. Celou dobu co jsem si jí ale hladila, maminka Pashley z ní nesputila zrak. Bohužel její důvěru jsme si získat ještě nedokázali, jelikož pokaždé, když jsme se jí snažili pohladit, tak uhla nebo couvla.

Harry byl dalším z nových přírůstků do rodiny – nechtěný narozeninový dárek, který jen tak tak unikl jatkám. Harry byl plný energie a neustále někde utíkal, honil slepice, snědl na co přišel a vždycky, když jsme ho chtěli pomazlit, byl až moc zaneprázdněný. Ale po tom, co jsme ho pořádně vykrmili jahodama se konečně překulil na bok a zůstal takhle minimálně 15 minut. Každé prase miluje pořádné hlazení na břiše!

Psi a kočky na farmě taky nechybí

Kravička Rosie byla zachráněna z trhu s dobytkem a přivedena na farmu v roce 1998. Když Rosie dospěla, bylo zachráněno stádo mladých telat z mlékárenského průmyslu. Neměli matku a jelikož telata nebyla stará ani jeden den, ze začátku je museli držet odděleně a individuálně je krmit rukou. Poté co ale telata byla seznámena s Rosie, i přes to, že to nebyly její děti, začala pro ně produkovat mléko a krmila všech 11 telat až do věku 8 měsíců. Nedávno Rosie oslavila dvacáté narozeniny a koukněte jak krásná je!

Samozřejmě Rosie není jediná kráva na farmě

Tohle je Cussie, jediná alpaka na farmě. Byl držen v psí kleci, kde se nemohl pořádně postavit ani natáhnout krk. Zachráněn byl v roce 2014 a od té doby žije na farmě. Cussie miluje ovce a během naší návštěvy se držel celou dobu kolem nich. Pravděpodobně si myslí, že i on sám je ovce. 😀

Tohle je Marsha. Než Marsha byla zachráněná, byl jí zkrácen zobák, což je neskutečně nehummání a bolestivá standartní praktika i na takových bio farmách. Používá se k tomu žiletka, žhavé ostří a nebo infračervený laser při teplotě 800 stupňů. Dělá se to proto, že jelikož jsou ptáci ve stresujícím prostředí, začnou na sebe útočit. Tohle to mu má zabránit. Jelikož je ale zobák složitým, funkčním orgánem s rozsáhlou sítí nervových zakončení, mnoho ptáků je kvůli bolesti neschopno jíst a pít a proto pak umírají na dehydrataci a oslabený imunitní systém.

Bohužel s bolestivým srdcem musím dodat, že Marsha minulý týden zemřela. Můžeme být ale rádi, že mohla dožít svůj život na farmě obklopená láskou po tak traumatickém začátku jejího života.

Radek a jeho kámoš

Celý běh farmy je závislý na nás. Na tom, jestli se rozhodneme přispět nějakou sumu peněz a nebo jestli se staneme jejich takzvanými patrony, což znamená, že určitou částku budeme platit každý měsíc. Může to být 1 libra, (28Kč), 10 liber, 20 liber a nebo i 50 liber. Nezdá se to moc, ale když se takových 200 lidí rozhodne obětovat měsíčně jednu libru, přece jen to už nějakou změnu udělá. Já osobně jsem se rozhodla měsíčně darovat 20 liber. A jsou to peníze investované do zatraceně dobré věci.

Za necelý měsíc jedeme znovu, tentokrát ale kvůli oslavě narozenin prasete jménem Lottie a hodlám celý den natáčet ať máte lepší představu, jak to na farmě vypadá.

Pokud vás zajímá oficiální stránka farmy, mrkněte se https://friendanimalsanctuary.org/

xx

Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *